ZWIERZYNIEC - Forum o naszych zwierzętach. Koty, psy...

ZWIERZYNIEC - Forum o naszych zwierzętach


#1 2009-02-21 20:15:19

admin

Administrator

Zarejestrowany: 2009-01-31
Posty: 82
Punktów :   

Choroby ryb

Choroby ryb

Pleśniawka

Choroba wywoływana przez grzyby z rodzajów Saprolegnia i Achlya. Grzyby te są powszechne i występują w każdym zbiorniku nie czyniąc żadnej szkody rybom. Atakują przy obniżonej temperaturze wody, po ciężkiej chorobie ryb lub przy zranieniach. Pleśniawka nie jest prawie w ogóle zaraźliwa.

Objawy

Na skórze pojawiają sie watowate klaczki ciemniejsze na końcach. Pod nimi widać uszkodzoną skórę. Gdy grzybnia bardzo się przerośnie zaczyna tworzyć się w okolicach pyszczka, nozdrzy i oczu. Jeśli nie rozrosła się za nadto można rybę uratować.

Leczenie

Istnieje wiele rożnorodnych metod leczenia. Są one mniej lub bardziej skuteczne. Podam tu sposób stosowany najczęściej. Do akwarium dolać zieleni malachitowej lub błękitu metylenowego. Chore miejsca należy wypędzlować środkiem dezynfekującym np. rozcieńczonym roztworem jodyny albo nadmanganianem potasu. Zabieg ten przeprowadza się po wyjęciu ryby z wody i ułożeniu na mokrej ściereczce. Kiedy rybka zachowuje się podejrzanie, wpuszczamy ją z powrotem do wody. Ryby nie powinno się dotykać gołymi rękoma.
Po zdezynfekowaniu wszystkich ryb podwyższamy temperaturę do 25C. Jeżeli pleśń nie znika wykonujemy zabieg ponownie.Do profilaktycznej kąpieli można użyć Desin, TetraPond Medifin, Sera mycopur lub Sera omnisan. Środki te hamują rozwój pleśni i zapobiegają pojawieniu się jej w miejscach zranionych.

Ospa rybia (ichtioftirioza, kulorzęsek, choroba białych kropek)


Wywołuje ją orzęsek Ichthyophthirius multifiliis. Występuje w każdym akwarium a pogorszenie się jakości wody i/lub spadek odporności ryb wywołuje jego inwazję. Jest chorobą niebezpieczną, lecz łatwą do zdiagnozowania i leczenia. Nie leczone ryby giną. Ryby zainfekowane mogą bardzo łatwo zarazić kulorzęskiem inne ryby.

Przenosi się najczęściej wraz z rybami, rzadziej z roślinami. Jeżeli w sklepie zoologicznym zauważymy w jednym z akwariów chore ryby nie kupujmy przez dłuższy czas u w tym sklepie, gdyż w niedługim czasie zakarzą się nią inne ryby w innych akwariach. Choroba może się przenieść np. na siatce do odłowu.

Objawy:
białe, kaszkowate kropki najpierw na płetwach, później na ciele ryby.
ryby są osowiałe, mają słaby apetyt, lub w ogóle nie jedzą
czasem występuje zwinięcie płetw
ryby ocierają się o przedmioty
Z każdym dniem kropek jest coraz więcej. Im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym trudniej jest wyleczyć ryby.

Leczenie

Nie powinno się oddzielać chorych ryb od zdrowych gdyż ten orzęsek występuje w wodzie i w krótkim czasie zakazi sie cała obsada.
Leczymy najczęściej kąpielą długotrwałą z dodatkiem środków zawierających zieleń malachitową bądź błękit metylenowy w proporcji 10ml/100 litrów wody (2 krople na litr). Poza tym można leczyć rivanolem itp., lecz środki podane powyżej są najskuteczniejsze. Ponadto podwyższamy temperaturę wody do najwyższej jaką tolerują nasze ryby, jednocześnie intensywnie napowietrzać. Kąpiele i podwyższoną temperaturę stosujemy aż do zniknięcia białych plamek.

Uwagi lecznicze

Należy unikać zbyt szybkiej zmiany temperatury w zbiorniu. Zbyt gwałtowne podwyższanie temperatury powoduje osłabienie ryb i szybszy rozwój pasożyta co jest w przypadku leczenia niekorzystnym zjawiskiem dla chorych ryb.
Trochę ostrożności! Wszystkie leczenia, do pewnego stopnia są toksyczne nie tylko dla pasożyta ale też i dla ryb%u2026 wybitnie osłabiona ryba nie będzie tolerowała leczenia.
Pierwotniak wytwarza formy przetrwalnikowe, odporne na działanie leków przez 2-3 tygodnie! Profilaktycznie można stosować błękit w proporcjach 2-3 krople na 10 litrów wody.
Zapobieganie

Praktycznie wystarczy tylko utrzymywać dobrą jakość wody i uważać przy zakupie ryb.

Ciekawostka

U samców karasi ozdobnych hodowanych w oczkach wodnych wiosną pojawia się wysypka związana z tarłem. Jest ona podobna do objawów ospy rybiej. Różnica polega na umiejscowieniu 'wysypki' tylko na głowie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.009 seconds, 9 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.parafia-izabelin.pun.pl www.makoma.pun.pl www.pggdamibm.pun.pl www.menadzer-zuzlowy-2009.pun.pl www.mobileinfo.pun.pl