ZWIERZYNIEC - Forum o naszych zwierzętach. Koty, psy...

ZWIERZYNIEC - Forum o naszych zwierzętach


#1 2009-02-22 19:57:15

mała mi

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-02-18
Posty: 16
Punktów :   

Pasożyty u psów.

Pasożyty u psów.

Kleszcze.
Spadają z krzewów i drzew. Wwiercają się w skórę zwierząt i ludzi za pomocą tzw. szczękoczułków. Przez ukąszenia kleszczy przenoszone są różne choroby, między innymi bardzo groźna borelioza lub zapalenie opon mózgowych. Przy usuwaniu kleszcza należy uważać, aby nie oderwać samego odwłoka, ponieważ dzięki pozostałej w skórze główce, kleszcz nadal będzie pił krew i rozrastał się. Trzeba uchwycić kleszcza pęsetą lub specjalnymi cążkami, lekko obrócić w lewo i szybko wyciągnąć. Nie należy polewać kleszcza olejem, bo wwierci się głębiej i wydzieli zwiększone ilości jadu.

Od pewnego czasu istnieje szczepionka dla psów przeciw boreliozie. Szczepionka chroni przed tą chorobą przez rok. Po upływie tego okresu należy ponownie zaszczepić zwierzę.

Pchły.
Pasożyty te przeskakują z jednego psa na drugiego. Powodują nieprzyjemne swędzenie, ale także przenoszą tasiemce. Istnieją skuteczne preparaty przeciw pchłom. Należy również zdezynfekować legowisko psa i najbliższe otoczenie.

Robaki.
Glisty występują przede wszystkim u szczeniaków. Przenoszone są na młode przez sukę. Z tego powodu sensowne jest odrobaczenie suki przed jej pokryciem. W kale i wymiocinach można zaobserwować cienkie nitki o długości ok. 5-10 cm. Kuracja odrobaczająca jest niezbędna u wszystkich szczeniąt. U dorosłych zwierząt glisty występują rzadko.
Tasiemce występują zasadniczo u dorosłych zwierząt. Te pasożyty jelit w przebiegu swojego rozwoju potrzebują żywiciela pośredniego.
W zależności od odmiany tasiemca mogą być nim między inymi pchły, zwierzyna leśna, ryby lub myszy. Jeśli pies jeździ zadem po ziemi (tzw. saneczkowanie), powinniśmy dokładnie obejrzeć jego kał. Można w nim rozpoznać białe człony tasiemca wielkości ziarenka ryżu.
 
Robaki powodują  u psów różne dolegliwości: wymioty, biegunkę, świąd odbytu. Najważniejsze jest zapobieganie, czyli regularne odrobaczanie psa.
Szczenięta odrobacza się w wieku 3, 5, 7 i 12 tyg. Później do ukończenia pierwszego roku życia kurację trzeba powtarzać co 3 miesiące. U dorosłych psów już tylko 2 razy w roku. Suczki najlepiej odrobaczać w trakcie cieczki.

Ostatnio edytowany przez mała mi (2009-02-22 20:03:28)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.mzkzg.pun.pl www.industrymachinery.pun.pl www.narutorpggame.pun.pl www.zsz1.pun.pl www.queen-kajol.pun.pl